logo

Brýlové čočky

Dnešní nabídka brýlových čoček je opravdu velice pestrá a zorientovat se v ní je někdy dost složité. Jak jde technologie kupředu, výrobci čoček přichází se stále novými a civilizovanějšími produkty. V této kapitole si právě o brýlových čočkách a jejich použití něco mále povíme.

V zásadě je můžeme rozdělit do dvou skupin:


Plastové čočky

– vyrábějí se z různých plastových materiálů (CR39, TRIVEX,POLYKARBONÁT atd.), jsou až 6x odolnější vůči rozbití a mají také mnohem lepší UV filtr. Jejich nevýhodu můžeme vnímat v tom, že plast je vcelku měkký a snadno se poškrábe. Tomu ale mohou zabránit povrchové úpravy. Dnes existují povrchové úpravy, které dávají plastovým čočkám tvrdost srovnatelnou se skleněnou čočkou. Čím lepší je povrchová úprava, tím více bude čočka chráněna před odřením. Dají se také velmi dobře barvit což ocení nositelé slunečních brýlí s dioptrickou korekcí.

Minerální čočky

– jsou vyrobeny z optického skla a jejich hlavní výhodou je cena a mechanická odolnost proti poškrábání. Jsou však těžké a z hlediska bezpečnosti nevhodné – při pádu se mohou rozbít a střepy poškodit zrak. Stejně jako plastové čočky se dají opatřit antireflexní vrstvou, avšak jejich barvitelnost je značně omezena.


Zušlechtění povrchu brýlových čoček
Povrch brýlových čoček se opatřuje různými vrstvami pro lepší odolnost povrchu. Jedná se o antireflexní vrstvy a kombinované tvrzené vrstvy. To zlepšuje jejich mechanickou odolnost a komfort vidění.

Antireflexní úprava

Je volitelná povrchová úprava plastových i minerálních brýlových čoček, která minimalizuje tvorbu odrazů na povrchu čočky. Princip spočívá v interferenci světla na tenkých vrstvách za podmínek utlumení odražených paprsků. Čočka s antireflexní úpravou vyniká vyšší propustností pro světlo a uživateli poskytuje čistý a odrazy nerušený pohled, čímž mj. omezuje únavu očí. Pomůže také výrazně zlepšit vzhled a atraktivitu nositele brýlí, neboť okolní lidé při pohledu do jeho očí nevidí odražené světlo na brýlových čočkách, ale přímo oči a jejich okolí. U většiny "antireflexních čoček" nacházíme jemný zbytkový odstín v barvě (fialová, zlatá, modrá, zelená), ve které je zbytková odrazivost nejvyšší, ačkoliv samotná čočka včetně všech vrstev je ve skutečnosti naprosto čirá. Novinkami poslední doby jsou antireflexní vrstvy s neutrálním zbytkovým odleskem, které nijak neovlivňují estetický vzhled k brýlím, a jsou mimořádně nenápadné. Je důležitá i z estetického hlediska, neboť zvýšením propustnosti umožňuje jasnější pohled do očí nositele brýlí. Nerušené vidění je nezbytné především pro řízení motorových vozidel. Pří jízdě v noci jsou redukovány nepříjemné odrazy pouličních lamp a reflektorů protijedoucích vozidel. Zvýšená propustnost antireflexních brýlových čoček tak napomáhá k rychlejšímu rozlišení detailů.

Hydrofobní úprava

je poslední vrstvou antireflexní úpravy, dokonale vyhlazuje povrch čočky, a ta je pak odolnější vůči mastnotám a jiným nečistotám. Méně se špiní a snadněji se čistí. Může být kombinovaná ještě s olejofobní úpravou, která zlepšuje účinky vlastní hydrofobní vrstvy. Výrazně zvyšuje odpudivost vody. Je vhodná i do mokrého prostředí s rychle se měnící teplotou (zimní počasí).

Index lomu

Vyšším indexem lomu materiálu dosáhneme značné redukce tloušťky jak u plusových tak i minusových čoček (plast i sklo). Toto ztenčení má nejen estetický význam u lidí, kteří mají vyšší počet dioptrií ale i čistě praktický. Člověk s vyšší dioptrickou vadou už není tak omezen výběrem obruby jak tomu bývalo. V zásadě se dá říci, čím vyšší index lomu, tím vyšší ztenčení. U minerálních čoček je rozsah indexu lomu od 1.5 až 1.9 , u plastových 1.5 až 1.74.

Pokud uvažujete o samozabarvovacích brýlích, určitě se vám bude hodit následujících pár řádků:

· Samozabarvovací čočky reagují na UV záření. V místnosti jsou čiré a při pobytu venku se dokáží zabarvit až na úroveň slunečních brýlí. Rychlost a intenzita zabarvení závisí na okolních podmínkách. Ideální je chladnější sluneční počasí, kdy čočky reagují nejpružněji.

Samozabarvovací čočky poslední vývojové generace Transition VII mají oproti předchozím generacím několik výhod:
· Rychlá adaptace na slunci za méně než 60 sekund
· O 30% rychlejší odbarvení do čirého stavu v porovnání s běžnými brýlovými čočkami
· 100% ochrana před UV zářením
· Dokonalá čirost uvnitř místnosti

Další informace naleznete zde.

Plastové samozabarvovací čočky

Fototropní látka je rozložena v tenké vrstvě pod povrchem čočky, tím je zajištěno rovnoměrné zabarvení a odbarvení brýlových čoček i v případě různých dioptrických hodnot na každé oko. V místnosti jsou více čiré a na slunci jsou více tmavé než čočky skleněné. Také zabarvení a odbarvení probíhá rychleji ve srovnání s minerálem.

Skleněné samozabarvovací čočky

Fototropní látka je rozložena uvnitř materiálu čočky, máte-li na každém oku jinou dioptrickou hodnotu, barví se čočka s vyšší dioptrickou hodnotou více než čočka tenčí, s menší dioptrickou hodnotou. Zabarvují a odbarvují se méně než plastové samozabarvovací čočky a mají zbytkovou barvu v čirém stavu. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena.

Samozabarvovací čočky se mohou standardně zbarvovat do hněda nebo do šeda. Volte barvu čočky podle toho, která je vám příjemnější a také podle toho, která se hodí k vaší brýlové obrubě.

Samozabarvovací čočky Transition VII. nejsou vhodné pro řízení automobilu, neboť přední sklo automobilu obsahuje UV filtr a brýle se tak zabarví nedostatečně (na cca 30%). Pokud chcete brýle využívat i pro řízení auta, volte speciální samozabarvovací čočky DriveWear. Brýlové čočky DriveWear jsou navíc polarizační, zabarvení mění nejen podle intenzity UV záření, ale i podle množství viditelného světla.

Progresivní (multifokální) čočky

První pokusy o vytvoření progresivních čoček byly učiněny již v roce 1909, jenže kvůli velkému počtu vad nebyly úspěšné. Skutečného průlomu dosáhl až v roce 1956 Grandperret ze společnosti Société des Lunetiers, který si nechal patentovat čočku, jejíž povrch se stal základem pro dnešní progresivní čočky. Od té doby došlo v oblasti progresivních čoček k obrovskému rozvoji, který pokračuje i nadále.

Progresivní čočky dnes mají své pevné místo na trhu. Na rozdíl od bifokálních zaručují progresivní čočky klientovi jasné vidění na všechny vzdálenosti, od blízka až do nekonečna, tedy včetně středních vzdáleností (kancelářská práce, PC). Jsou to čočky s plynule proměňujícími se dioptriemi od dálky přes střední vzdálenost až po blízko bez viditelného přechodu. Tudíž odpadá problém se střídáním brýlí na různé vzdálenosti a činnosti. Umožňují celodenní nošení bez obtěžujícího sundávání a nasazování brýlí. Multifokální brýlové čočky se stávají velmi žádanou variantou korekce.

Speciální čočky

Pod tímto názvem se ukrývá široké spektrum čoček určených na konkrétní použití. Dnes již je možné vyrobit čočky do prohnutých sportovních (cyklistických) nebo lyžařských brýlí přímo na míru a požadavky klienta. Ať už se bude jednat o polarizační, samozabarvovací nebo multifokální čočky.

Nezapomíná se ani na příznivce vodních sportů. Dnes jsou na trhu k dispozici plavecké i potápěčské brýle s dioptrickou korekcí různých variant. Nikdo již není ochuzen o zážitky z dovolené či outdoorových sportů. Nebojte se zeptat svého optika na tyto možnost – rádi Vám poradíme.

banner-right

ZASTUPUJEME TYTO ZNAČKY


azzaro bausch black carrera cazal cogan
converse czone dilem eschenbach essilor jai
luger mexx nikon okula omega optifog
oxibis polaroid puma rudy stepper tag