logo

Jarní brýle podle veletrhu OPTA 2014

glasses1Jarní brýle podle mezinárodního veletrhu OPTA 2014: dvoubarva v plné síle a návrat průhledného acetátu v plné parádě.

Návštěvníci, kteří letos zavítali na únorový veletrh OPTA 2014 a porovnali si křížově stánky jednotlivých vystavovatelů, mohli zaznamenat následující jevy:

Za prvé: na scéně dominují brýle typu dvoubarva, který můžete již na ulicích zaznamenat především (ale nejen) u mladší generace – vypadají jednoduše a výrazně. Jsou navíc vyrobené z materiálu, který se v brýlových obrubách uplatňuje čím dál tím více, tj. ze silikonu.

Trik je v tom, že základem je především černá (obvykle přední část brýlí) a ta je doplněna výraznou barvou (žlutou, červenou, modrou anebo také kontrastní bílou). Přesně tak, prim hrají základní barvy a jejich kombinace, tj. i zelená a fialová či oranžová. Barva figuruje buď na stranicích, nebo, a to je častější případ, brýle jsou směrem k obličeji probarveny např. žlutě a směrem ven černě.

Dvoubarva se uplatňuje i u acetátu a nejen kombinace černá + základní a výrazná: k vidění byla i kombinace červenobílá nebo modročervená.

Za druhé: vrátily se typy obrub, které nosila již vaše babička.
Liší se jen barevností, nikoliv až tak tvary. A ne, nevypadají prehistoricky, protože když se podíváte na fotografie, kdy byla vaše babička mladá, zjistíte, jak jí to i v době, kdy byl nedostatek látek i brýlí, slušelo.
Mimochodem, brýle, které nosíte teď, jste-li ve věku, řekneme, dvaceti let, se „retronávratově" opět zjeví v době, kdy vám bude o dvacet let víc. Když si je schováte do nostalgické skříňky s několika tajemnými předměty typu „tohlesebudetřebajednouhodit" a po dvaceti letech obruby „objevíte", uvědomíte si na nich, jak se některé jevy, ač v obměně, opakují, a to nejen u brýlí.

Za třetí: nastal mírný ústup v ohýbání či sestavování brýlí (neb je již normou).
V kurzu tak zůstávají brýle s obměnitelnými stranicemi, protože jde o velmi dobrý nápad a ty z trhu nemizí. Hlavním jevem je však návrat ke klasickým celoacetátovým brýlím a jemným tvarům.

Barvy z průhledného acetátu, které se tuto sezonu budou nosit: fialová, modrá, zelená, červená, růžová, průhledná bílá! (Ano, s vykřičníkem. Dokážete si představit méně neutrální barvu než tu, která splývá s okolím? Stojí za to si takové brýle vyzkoušet již z pouhé zvědavosti.)

Tygrované brýle – jsou pořád v kurzu, k vidění byly kromě klasických acetátové modročerné nebo zelenočerné. Tvar je obvykle hranatější než u jednobarevných acetátových.

Tvary brýlí: kočičí oči pro ženy (ale ne přehnaně výrazné), hranaté (drobnější) a typ nahoře rovná očnice, dole tvar plytkého písmene U. Nezmarem je také tvar typu pilotky. U slunečních brýlí přidejte k uvedeným tvarům něco navíc, jsou vždy větší kvůli zornému poli a ochraně oka, ale obří maxibrýle již prim nehrají.

Pokud to velmi zjednodušíme: líbí-li se vám celoacetát jemných tvarů a barev či silikonové jednoduché dvoubarevné brýle, prohlédněte si je v optikách letos, pokud vám taková kombinace a tyto tvary sluší. Nechme se překvapit, co přinesou návrháři na podzim a v roce 2015.

glasses3 glasses2

 

 


 

banner-right

ZASTUPUJEME TYTO ZNAČKY


azzaro bausch black carrera cazal cogan
converse czone dilem eschenbach essilor jai
luger mexx nikon okula omega optifog
oxibis polaroid puma rudy stepper tag